Skip to content

21 Roosevelt AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block175.12
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,912
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,500
45%
Improvement Value:$348,400
55%
Total Assessment$638,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,792+1.9%
2024$14,520+5.6%
2023$13,750+1.6%
2022$13,529+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,912DeedBook 20220, Page 83987

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 20160, Page 61097Recorded7/20/2016

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5871, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1956