Skip to content

20 Garfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block175.12
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,140
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,500
43%
Improvement Value:$383,400
57%
Total Assessment$673,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631+1.9%
2024$15,344+5.6%
2023$14,529+1.6%
2022$14,296+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 5627, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1954