Skip to content

21 Cleveland TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 19, 2024

Property Information

Block175.14
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,055
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,900
46%
Improvement Value:$389,900
54%
Total Assessment$717,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,775-1.5%
2024$14,994+5.6%
2023$14,198+1.6%
2022$13,970+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,055DeedBook 20240, Page 37065

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4859, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1958