Skip to content

17 Garfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block175.16
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,044
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,500
51%
Improvement Value:$266,900
49%
Total Assessment$549,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,333+1.9%
2024$14,070+5.6%
2023$13,323+1.6%
2022$13,109+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957