Skip to content

9 Garfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jun 28, 1996

Property Information

Block175.16
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,668
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,000
47%
Improvement Value:$394,400
53%
Total Assessment$744,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,612+1.9%
2024$15,325+5.6%
2023$14,512+1.6%
2022$14,279+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft2,668DeedBook 5425, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1957