Skip to content

45 Hoover AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block175.16
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,950
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,600
49%
Improvement Value:$307,400
51%
Total Assessment$603,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,380+1.9%
2024$14,116+5.6%
2023$13,367+1.6%
2022$13,152+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 20190, Page 20737

Property Built

Built

Year Built: 1960