Skip to content

12 Garfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 24, 2007

Property Information

Block175.17
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,799
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,000
46%
Improvement Value:$322,900
54%
Total Assessment$594,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,356+1.9%
2024$14,093+5.6%
2023$13,345+1.6%
2022$13,130+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,799DeedBook 12100, Page 3459

Property Built

Built

Year Built: 1952