Skip to content

10 Curtis AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block175.19
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,460
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,800
43%
Improvement Value:$389,100
57%
Total Assessment$676,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,184+1.9%
2024$18,827+5.7%
2023$17,815+1.7%
2022$17,524+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,460DeedBook 20240, Page 44282

Property Built

Built

Year Built: 1948