Skip to content

707 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block175.19
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1.5SF3G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,536
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
44%
Improvement Value:$316,700
56%
Total Assessment$566,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,171+1.9%
2024$12,930+5.6%
2023$12,243+1.6%
2022$12,047+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 20181, Page 384

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 12480, Page 1450Recorded1/28/2014

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5588, Page 35

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 4792, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1949