Skip to content

21 Dawson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1946

Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block175.19
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,012
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,700
46%
Improvement Value:$323,200
54%
Total Assessment$597,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,546+1.9%
2024$15,261+5.6%
2023$14,451+1.6%
2022$14,219+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946