Skip to content

23 Dawson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1946

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block175.19
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,091
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,200
46%
Improvement Value:$327,100
54%
Total Assessment$603,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,082+1.9%
2024$14,806+5.6%
2023$14,020+1.6%
2022$13,794+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,091DeedBook 20210, Page 44689

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12197, Page 4401

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6395, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1946