Skip to content

2 Garfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block175.20
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,584
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,800
49%
Improvement Value:$288,400
51%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450+1.9%
2024$10,258+5.6%
2023$9,714+1.6%
2022$9,558+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 20210, Page 74027

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 20150, Page 80873Recorded10/24/2015

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5437, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1954