Skip to content

6 Sunnyside RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Aug 17, 2015

Property Information

Block175.21
Lot5.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,456
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,100
50%
Improvement Value:$268,000
50%
Total Assessment$533,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,038+1.9%
2024$11,817+5.6%
2023$11,190+1.6%
2022$11,010+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft1,646DeedBook 20150, Page 72620

Property Built

Built

Year Built: 1949