Skip to content

16 Sunnyside RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block175.21
Lot5.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,262
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,500
53%
Improvement Value:$237,200
47%
Total Assessment$502,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,157+1.9%
2024$10,952+5.6%
2023$10,371+1.6%
2022$10,204+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 20160, Page 76710

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 12151, Page 5573

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6205, Page 430

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5596, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1949