Skip to content

18 Sunnyside RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$632,000
Last Sale Date
Feb 2, 2026

Property Information

Block175.21
Lot5.10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,587
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,500
50%
Improvement Value:$270,700
50%
Total Assessment$536,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,642+1.9%
2024$12,410+5.6%
2023$11,751+1.6%
2022$11,563+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$632,000

To:

DeedBook 20260, Page 9765

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,587DeedBook 20191, Page 9590

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 5114, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1950