Skip to content

32 Sunnyside RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block175.22
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,480
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,100
55%
Improvement Value:$234,900
45%
Total Assessment$518,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,099+1.9%
2024$11,877+5.6%
2023$11,246+1.6%
2022$11,066+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000

To:

Sq Ft1,480DeedBook 20200, Page 36025

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,452DeedBook 20200, Page 27613Recorded3/11/2020

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20180, Page 12566Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12044, Page 5803

Property Built

Built

Year Built: 1954