Skip to content

1a Garfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Feb 23, 2015

Property Information

Block175.22
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,546
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,900
45%
Improvement Value:$382,100
55%
Total Assessment$701,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,670+1.9%
2024$18,328+5.6%
2023$17,355+1.6%
2022$17,076+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

To:

Sq Ft2,561DeedBook 12543, Page 2948

Property Built

Built

Year Built: 1967