Skip to content

37 Curtis AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block175.22
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1.5SB1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,919
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,500
41%
Improvement Value:$469,800
59%
Total Assessment$798,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,073+1.9%
2024$18,723+5.6%
2023$17,729+1.6%
2022$17,444+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,919DeedBook 12534, Page 3569

Property Built

Built

Year Built: 1967