Skip to content

48 Sunnyside RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block175.22
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,260
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,400
50%
Improvement Value:$264,400
50%
Total Assessment$529,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,851+1.9%
2024$11,633+13.4%
2023$10,258+1.6%
2022$10,093+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,590DeedBook 20190, Page 61176

Property Built

Built

Year Built: 1950