Skip to content

32 Porter RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 6, 2010

Property Information

Block175.23
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
DescriptionS/5/1593/1BM
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,858
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$269,400
49%
Improvement Value:$280,200
51%
Total Assessment$549,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,291+1.9%
2024$14,029+5.6%
2023$13,284+1.6%
2022$13,070+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12085, Page 3018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5529, Page 760

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5281, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1952