Skip to content

17 Sunnyside RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block175.23
Lot5.22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,408
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,500
53%
Improvement Value:$237,000
47%
Total Assessment$502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,743+1.9%
2024$11,527+5.6%
2023$10,915+1.6%
2022$10,740+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft1,480DeedBook 20190, Page 65053

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 20180, Page 99477Recorded11/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1949