Skip to content

41 Porter RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 9, 1988

Property Information

Block175.24
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,782
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,900
45%
Improvement Value:$337,800
55%
Total Assessment$614,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,719+1.9%
2024$13,468+5.6%
2023$12,753+1.6%
2022$12,548+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,782DeedBook 5053, Page 425

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4892, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1952