Skip to content

36 Lakeview DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 12, 1999

Property Information

Block175.24
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,346
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,700
31%
Improvement Value:$691,000
69%
Total Assessment$1,001,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,425+1.9%
2024$24,958+5.6%
2023$23,634+1.6%
2022$23,254+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft3,346DeedBook 5650, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1961