Skip to content

20 Lakeview DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$463,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block175.24
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,950
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,100
33%
Improvement Value:$635,800
67%
Total Assessment$943,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,349+1.9%
2024$15,068+5.6%
2023$14,268+1.6%
2022$14,039+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$463,000

To:

Sq Ft3,614DeedBook 20170, Page 46396

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 6110, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1961