Skip to content

15 Porter RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Sep 14, 2000

Property Information

Block175.24
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,698
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,900
51%
Improvement Value:$262,500
49%
Total Assessment$539,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,642+1.9%
2024$14,373+5.6%
2023$13,611+1.6%
2022$13,392+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 5722, Page 497

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5210, Page 745

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 4987, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1952