Skip to content

23 Lakeview DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 4, 1988

Property Information

Block175.25
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0121

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,485
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,900
34%
Improvement Value:$595,700
66%
Total Assessment$906,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,659+1.9%
2024$21,261+5.6%
2023$20,133+1.6%
2022$19,809+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft3,485DeedBook 5027, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1958