Skip to content

63 Garfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block175.30
Lot330
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0119

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,912
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
45%
Improvement Value:$366,400
55%
Total Assessment$666,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,298+1.9%
2024$15,017+5.6%
2023$14,220+1.6%
2022$13,992+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 20180, Page 9919

Property Sale

Sale
$410,450

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 12506, Page 5295Recorded7/25/2014

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5555, Page 581

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4865, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1951