Skip to content

48 Belle Terre RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$352,900
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block175.30
Lot360
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0119

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,687
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
44%
Improvement Value:$351,300
56%
Total Assessment$623,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,825+1.9%
2024$14,553+5.6%
2023$13,780+1.6%
2022$13,559+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$352,900

To:

Sq Ft1,838DeedBook 20160, Page 39899

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12249, Page 6429

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12223, Page 7671

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5655, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1930