Skip to content

857 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block175.32
Lot20.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage4.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,133,600
99%
Improvement Value:$10,000
1%
Total Assessment$1,143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,437+1.9%
2024$31,841+5.6%
2023$30,151+1.6%
2022$29,667+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0