Skip to content

53 Roosevelt AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1947

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block175
Lot268
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0119

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,302
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
54%
Improvement Value:$228,200
46%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,672+1.9%
2024$9,495+5.6%
2023$8,991+1.6%
2022$8,846+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 20240, Page 73070

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 20211, Page 7005Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$192,000

To:

DeedBook 12334, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1947