Skip to content

14 Greenwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block176.01
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,848
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,100
45%
Improvement Value:$349,700
55%
Total Assessment$633,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,549+1.9%
2024$14,281+5.6%
2023$13,524+1.6%
2022$13,306+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949