Skip to content

77 Stanford AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block176.01
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,303
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,100
43%
Improvement Value:$433,000
57%
Total Assessment$764,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,902+1.9%
2024$17,574+5.6%
2023$16,641+1.6%
2022$16,373+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft2,342DeedBook 20190, Page 50311

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft2,303DeedBook 12552, Page 146Recorded5/1/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5339, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1955