Skip to content

4 Greenwood Ave.West Orange, NJ 07052

Built 1938

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Jul 22, 2008

Property Information

Block176.01
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0122

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,700
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,900
48%
Improvement Value:$311,100
52%
Total Assessment$598,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,755+1.9%
2024$14,484+19.4%
2023$12,126+1.6%
2022$11,931+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$346,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 12151, Page 2658

Property Sale

Sale
$275,100
DeedBook 12083, Page 985

Property Sale

Sale
$459,000
DeedBook 6323, Page 302

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 6101, Page 838

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5562, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1938