Skip to content

401 Pleasant Valley Way(Block 176.02 Lot 1)West Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2019

Property Information

Block176.02
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
Zoning0B-1
Sq Footage9,252
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,300
41%
Improvement Value:$502,700
59%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,205+1.9%
2024$22,778+5.6%
2023$21,570+1.6%
2022$21,223+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

DeedBook 12567, Page 537Recorded7/30/2015

Property Sale

Sale
$543,000
DeedBook 5482, Page 232