Skip to content

25 Marmon TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2008

Property Information

Block176.02
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description2SFR/B/1294
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,530
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,300
52%
Improvement Value:$264,300
48%
Total Assessment$555,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,242+1.9%
2024$12,999+5.6%
2023$12,309+1.6%
2022$12,111+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$252,551
DeedBook 5855, Page 720

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5399, Page 342

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5156, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1917