Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
401 Pleasant Valley Way(Unit X)West Orange, NJ 07052
Church/Charitable
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2019
Property Information
Block176.02
Lot1
QualifierX
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126
Building Details
Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningOB-1
Sq Footage9,252
Acreage0.53
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$361,500
38%
Improvement Value:$590,000
62%
Total Assessment$951,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|
Property History
No events match the selected filters.