Skip to content

8 Schmitt RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
May 2, 2018

Property Information

Block176.02
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
49%
Improvement Value:$293,800
51%
Total Assessment$580,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,584+1.9%
2024$13,334+5.6%
2023$12,627+1.6%
2022$12,424+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20180, Page 41140

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5578, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1955