Skip to content

22 Schmitt RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block176.02
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0126

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning176.
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,600
51%
Improvement Value:$277,800
49%
Total Assessment$561,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,237+1.9%
2024$12,994+5.6%
2023$12,304+1.6%
2022$12,107+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 12558, Page 1555

Property Built

Built

Year Built: 1955