Skip to content

47 Sullivan DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionF/1543/2G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,543
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
50%
Improvement Value:$262,000
50%
Total Assessment$527,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,104+1.9%
2024$13,845+5.6%
2023$13,110+1.6%
2022$12,899+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,543DeedBook 20170, Page 92703

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12437, Page 6738

Property Sale

Sale
$417,500
DeedBook 6169, Page 177

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5493, Page 59

Property Sale

Sale
$185,800
DeedBook 5334, Page 291

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4967, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1987