Skip to content

86 Cummings CircleWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0008
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionE/2G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
46%
Improvement Value:$313,900
54%
Total Assessment$578,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,911+1.9%
2024$13,656+5.6%
2023$12,931+1.6%
2022$12,723+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 20200, Page 44197

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12145, Page 4357

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 5733, Page 99

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5016, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1987