Skip to content

54 Cummings CircleWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 20, 2006

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0021
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionE/2G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
44%
Improvement Value:$336,700
56%
Total Assessment$601,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,354+1.9%
2024$15,072+5.6%
2023$14,272+1.6%
2022$14,043+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 6363, Page 491

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 5579, Page 1

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5272, Page 935

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5031, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1987