Skip to content

20 Moran RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Sep 16, 2013

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0033
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionA/2267/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,267
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
43%
Improvement Value:$345,300
57%
Total Assessment$610,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,598+1.9%
2024$15,311+5.6%
2023$14,499+1.6%
2022$14,266+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft2,267DeedBook 12461, Page 4705

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12331, Page 6820

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5294, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4963, Page 503