Skip to content

6 Moran RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0039
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionA/2267/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,466
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
40%
Improvement Value:$397,100
60%
Total Assessment$662,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,966+1.9%
2024$18,617+5.6%
2023$17,629+1.6%
2022$17,346+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 6068, Page 6

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 5885, Page 377

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5429, Page 645

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 4996, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1987