Skip to content

21 Moran RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 16, 2006

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0050
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionE/1872/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
48%
Improvement Value:$289,800
52%
Total Assessment$554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,525+1.9%
2024$14,258+5.6%
2023$13,502+1.6%
2022$13,285+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 6344, Page 230

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5313, Page 348

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5123, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 4947, Page 83