Skip to content

26 Cummings CircleWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0054
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,319
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
41%
Improvement Value:$380,800
59%
Total Assessment$645,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,460+1.9%
2024$18,121+5.6%
2023$17,159+1.6%
2022$16,883+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft2,319DeedBook 12559, Page 9776

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12279, Page 6801

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5424, Page 27

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5027, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1987