Skip to content

18 Cummings CircleWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Date
Apr 20, 2001

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0058
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionA/2267/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,472
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
41%
Improvement Value:$383,400
59%
Total Assessment$648,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,118+1.9%
2024$17,785+5.6%
2023$16,841+1.6%
2022$16,571+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 5239, Page 481

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5014, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1987