Skip to content

38 Sullivan DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0086
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionC/2166/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,319
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
41%
Improvement Value:$380,400
59%
Total Assessment$645,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,684+1.9%
2024$18,341+5.6%
2023$17,368+1.6%
2022$17,089+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,319DeedBook 20160, Page 11046Recorded2/4/2016

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 12266, Page 1961

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4970, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1987