Skip to content

17 Mullarkey DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$285,600
Last Sale Date
Dec 5, 2000

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0099
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionF/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,543
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
51%
Improvement Value:$257,200
49%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,729+1.9%
2024$13,477+5.6%
2023$12,762+1.6%
2022$12,556+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,600

To:

Sq Ft1,543DeedBook 5742, Page 22

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5398, Page 6

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4980, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1987