Skip to content

48 Mullarkey DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0131
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionB/2002/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,002
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
46%
Improvement Value:$308,800
54%
Total Assessment$573,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,031+1.9%
2024$14,755+5.6%
2023$13,972+1.6%
2022$13,747+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,002DeedBook 20250, Page 41380

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,002DeedBook 12562, Page 157Recorded6/29/2015

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 6321, Page 953

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4974, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1987