Skip to content

42 Mullarkey DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block176.02
Lot48.10
QualifierC0134
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0127

Building Details

Building Class37
DescriptionC/2166/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,319
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
41%
Improvement Value:$381,600
59%
Total Assessment$646,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,525+1.9%
2024$18,185+5.6%
2023$17,220+1.6%
2022$16,943+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft2,319DeedBook 20211, Page 27512

Property Sale

Sale
$489,900
DeedBook 6032, Page 937

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 5632, Page 489

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 5246, Page 374

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4991, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1987